Club Champions

Year

Ladies Champion

Mens Champion

1980

C WILTON (Miss)

S DICKSON

1981

M PATERSON (Miss)

S DICKSON

1982

M PATERSON (Miss)

Mark CARTER

1983

K HAUER (Miss)

Mark CARTER

1984

S PATERSON (Miss)

Ian COLDSTREAM

1985

Lynn SCUTT

Ian COLDSTREAM

1986

Lynn SCUTT

Nick MONAGHAN

1987

S DAVIES (Miss)

Steve MILLS

1988

S DAVIES (Miss)

Robert BRYCE

1989

VTRIEZENBERG(Miss)

Mark CARTER

1990

J TATE (Miss)

Ian COLDSTREAM

1991

J TATE (Miss)

Ian COLDSTREAM

1992

Nicole GORDON

Justin KEEN

1993

Nicole GORDON

Justin KEEN

1994

Jolee STEWART

Ian COLDSTREAM

1995

Renee FLAVELL

Jarrod KING

1996

Stella HAMBROOK

Ian COLDSTREAM

1997

Maggie CHAN

Winsor WONG

1998

H.Y. ONG

Steve STANTON

1999

Dawn LIM

Adam LIAO

2000

Kerensa WATSON

Ian COLDSTREAM

2001

Kerensa WATSON

Chris JOE

2002

Maggie CHAN

Alan CHAN

2003

Carmen KING

Robert BATTY

2004

Carmen KING

Shinichi IWASA

2005

Kitty LONG

Nick MONAGHAN

2006 Lee YOUNG Ian COLDSTREAM

2007 Sheena KWAN Viraf VAZIFDAR

2009 Not Contested

Robert BRYCE
2011 Not Contested

Tony GRIFFEN
2012 Not Contested
Robert BATTY
INTERCLUB WINS

 

1980

C GRADE          D DOUBLES       E DOUBLES

1981 D GRADE
1983    B DOUBLES
1984  B GRADE
1986 A GRADE,    B GRADE
1988    A GRADE
1989      D GRADE
1990 C GRADE
1991

B GRADE    E GRADE    D DOUBLES        E DOUBLES

1992  D DOUBLES

1993                  

PREMIER  B1 GRADE  B DOUBLES     E DOUBLES

1994 A GRADE
1996    MENS GRADE
1997    A GRADE
1999  

PREMIER GRADE,   A GRADE,     B GRADE

2003 SECTION 2 SINGLES,   SECTION 1 DOUBLES
2004 SECTION 1 SINGLES,  SECTION 2 SINGLES
2005 AB MENS, SECTION 2 DOUBLES,  SECTION 3 DOUBLES
2006 SECTION 2 SINGLES, AB MASTERS, AB MENS, SECTION 1 DOUBLES, SECTION 3 DOUBLES
2007

 

SECTION 1 SINGLES,  SECTION 2 SINGLES,    AB DOUBLES, 
BC DOUBLES,   SECTION 2 MENS,    SECTION 3 MENS, 
AB MENS DOUBLES,    SECTION 1 DOUBLES. 
  2011 A GRADE DOUBLES, CD MENS DOUBLES
  2012 Div1&2 DOUBLES, Div 2 DOUBLES, Div 3 DOUBLES
Div 2 SINGLES
Club Champ 2013 Results
Club Champ 2012 Results
    Mens Single Mens Doubles Mixed Doubles Womens Single Womens Doubles
A Grade Winner Rob Batty Tony Griffen Not Contested Not Contested Not Contested
Club Champ

Maggie Chan



Runner Up Robbie Thackham Robbie Thackham





Victor Yuan


             
B Grade Winner Jon Cook
Jon Cook
Jon Cook Ya-Ting Wang Ya Li Zhong
Club Champ

Phil Rosser
Yvonne Yap
Stephanie Liao

Runner Up Thye Wong
Jacky Chen
Jason Li Erin Chen



Jason Li
Ya-Ting Wang

             
C Grade Winner John Kelwin Luangco 
Pom Phimmasone
Frank Liao Teresa To Teresa To
Club Champ

Frank Tsai Lisa Luo
Pat To

Runner Up Pom Phimmasone
Frank Liao Swee Han Lim Trudi Sullivan Lily Han



Cong Ye Trudi Sullivan
Echo Huang
  Winner Plate
Not Contested 
Not Contested 
Frank Tsai Not Contested 
Not Contested
  Runner Up Plate
Not Contested 
Not Contested 
Echo Huang Not Contested 
Not Contested 
             
D Grade Winner Not Contested
Not Contested
Not Contested
Not Contested
Not Contested
Club Champ






Runner Up Not Contested
Not Contested
Not Contested
Not Contested
Not Contested







             
Handicap Winner Jon Cook
Not Contested
Thye Wong
Not Contested
 Not Contested
Club
Champ
Competition

Trudi Sullivan

 
Runner Up Kanwal Sandhu
Not Contested
Kanwal Sandhu
Not Contested
 Not Contested

Competition

Teresa Hsu

 
             
Club Champ 2011 Results
    Mens Single Mens Doubles Mixed Doubles Womens Single Womens Doubles
A Grade Winner Tony Griffen
Tony Griffen
Tony Griffen
Not Contested
Maggie Chan
Club Champ

Kelvin Ngim
Maggie Chan

Yvonne Yap

Runner Up Maggie Chan
Kevin Ng
Robbie Thackham

Assunta Wong



Praveen Taylan
Sam McCamish

Sam McCamish
             
B Grade Winner Jon Cook
Jon Cook
Jon Cook
Teresa Hsu
Ya-Wei Wang
Club Champ

Steve Stanton Yvonne Yap
Teresa To
Ya-Ting Wang

Runner Up Steve Stanton
Tommy Nguyen
Phil Rosser

Yvonne Yap



Thye Wong
Stephanie Liao

Steffi Welch
  Winner Plate
Sam Hitchman
Not Contested
Not Contested Not Contested  
  Runner Up Plate
Phil Rosser
       
             
C Grade Winner Sam Hitchman
Kerk Tugby
Kerk Tugby
Pat To
Teresa Hsu
Club Champ

Kanwal Sandhu
Pat To
Teresa To Teresa To

Runner Up Paul Liu
Paul Liu
Tony Ha

 



John Jiang
Teresa Hsu

 
  Winner Plate
Nathan Blaxall
Not Contested Not Contested Not Contested  
  Runner Up Plate
Jing Xu
       
             
D Grade Winner Michael To
Keng Lee
Keng Lee
Jane Huang
Echo Huang
Club Champ

Morris Irwin Jane Huang
Lisa Luo
Lisa Luo

Runner Up Keng Lee
Jasper Zhang
Jasper Zhang

Natalie Baker



Michael To
Lisa Luo

Jane Huang
             
Handicap Winner



 
Club
Champ
Competition



 
Runner Up



 

Competition



 
             
Club Champ 2010 Results
    Mens Single Mens Doubles Mixed Doubles Womens Single Womens Doubles
A Grade Winner Not Contested Robert Bryce Wilson Wang Not Contested Not Contested
Club Champ Steve Stanton Pacey Ting
             
B Grade Winner Not Contested Steve Stanton Steve Stanton Ya Ting Kitty Long
Club Champ Jon Cook Yvonne Yap Pacey Ting
Plate Winner Not Contested Not Contested Not Contested Ya Wei Not Contested
             
C Grade Winner Arjuna Suriyakanthan Richard Phauv Arjuna Suriyakanthan Erin Chen Erin Chen
Club Champ Nicky Goh Theebika Suriyakanthan Teresa Hsu
             
D Grade Winner Marcus Low Not Contested Micheal To Tina Rogers Not Contested
Club Champ Lee Thompson
             
Masters Winner Not Contested Steve Stanton Stephen Cheng Not Contested Jenny Metford
Handicap Competition Alan Bisley Wendy Ooi Dawn Lim
             
Handicap Winner Zikon Leung Richard Phauv Arjuna Suriyakanthan Erin Chen Kimmy Lai
Club Competition Hong San Ly Fifi Tse Pat To
             
Club Champ 2009 Results
    Mens Single Mens Doubles Mixed Doubles Womens Single Womens Doubles
A Grade Winner Robert Bryce Barry Lun
Club Champ Ruoh Sim
Runner Up
             
B Grade Winner Ruoh Sim Steve Stanton Steve Stanton Kitty Long Kitty Long
Club Champ Brian Mudford Steffi Welch Steffi Welch
Runner Up
             
C Grade Winner Kevin Wu Richard Phauv Richard Phauv Hsu-ee Khoo Hsu-ee Khoo
Club Champ Kelvin Poon Hsu-ee Khoo Teresa To
Runner Up
             
D Grade Winner Jay Chen Swee Han Lim Swee Han Lim Kimmy Lai Kimmi Lai/Nicky
Club Champ Morris Irwin Stacey Lim
Runner Up
             
Masters Winner Steve Stanton Steve Stanton
Handicap Competition Wendy Goh Wendy Goh
Club Champ Runner Up
Competition
             
Handicap Winner Viraf Vazifdar Viraf Vazifdar Wilson Wang Kitty Long Kitty Long
Club Competition Michael Ye Kitty Long Hsu-Ee Khee
Champ Runner Up
Competition
Winner
Plate
Runner Up
Plate
             
Club Champ 2007 Results



Mens Singles

Mens Doubles

Mixed Doubles

Womens Singles

Womens Doubles

A Grade
Club Champ

Winner

Viraf Vazifdar

Ian Coldstream  
Viraf Vazifdar  
Ian Coldstream  
Diana Fu
Sheena Kwan   Sheena Kwan  
Jayana. Devathasan

Runner Up

Kevin Ng

Robert Bryce  
Kelvin Ngim  
Kelvin Ngim  
Sheena Kwan  
Jayana. Devathasan Diana Fu
Jessica Fu

 

 

 

       

B Grade
Club Champ

Winner

Michael Tang   Michael Tang  
Surya Rao
Steve Stanton  
Steffi Thies 
Anna Devathasan Steffi Thies
Jennifer Chee

Runner Up

Soon Wong Steve Stanton  
Dev Senthiya  
Michael Tang
Jennifer Chee
Hwei GJin Ow Lillian Meng
Anna Devathasan

 

 

         

C Grade
Club Champ

Winner

Josaphatt Ip Josaphatt Ip  
Thye Wong
Ho. C
Joyce Phuah
Hwei GJin Ow Glenys Wong
Michele Wright

Runner Up

Kenny Lee Malcom. C
Mark . I
Josaphatt Ip
Hwei GJin Ow
Eva To Eva To
Joyce Phuah

 

 

         

D Grade
Club Champ

Winner

Andy Zhang Andy Zhang
Leo Wong
Keng Lee
Angie Chin
Hsu-Ee Khoo Fifi Tse
Teresa To

Runner Up

John Jiang Peter Leong
John Jiang
Andy Zhang
Teresa to
Teresa To Lucy Lu
Hsu-Ee Khoo

 

 

         

Masters
Handicap
Club Champ

Winner Competition

  Dev Senthiya
Keng Lee
Steve Stanton
Jennifer Chee
  Michele Wright
Joan Ronson

Runner Up
Competition

  Steve Stanton
Alan Bisley
Dev Senthiya
Michele Wright
  Jennifer Chee
Dawn Lim

 

 

         

Handicap  
Club
Champ

Winner Competition

Steve Stanton   Dev Senthiya  
John Jiang
Steve Stanton  
Dawn Lim
Anne Marie Chamberlin Glenys Wong
Dawn Lim

Runner Up
Competition

Dev Senthiya   Steve Stanton  
Andy Zhang
Thye Wong
Joyce Phuah
Eva To Michele Wright
Angie Chin

Winner
Plate

Ho. C
  Trudi Sullivan  

Runner Up
Plate

Barry Lun     Teresa To
Club Champ 2006 Results

 

 

Mens Single

Mens Doubles

Mixed Doubles

Womens Single

Womens Doubles

A Grade
Club Champ

Winner

Ian Coldstream

Robert Bryce  
Tim Carmichael

Kelvin Ngim  
Sheena Kwan

Lee Young

Sheena Kwan  
Lee Young

Runner Up

Kelvin Ngim

Ian Coldstream
Chris Honeybun

Ian Coldstream Jayana

Jayana

Steffi Thies  
Jayana. D

 

 

 

 

 

 

 

B Grade
Club Champ

Winner

Michael Tang

Chris Nisbet  
Steve Stanton

Steve Stanton  
Jennifer chee

Jayana D

Jayana D  
Jennifer Chee

Runner Up

Steve Stanton

Michael Tang  
Dev Senthiya

Michael Tang  
Lee Young

Anne Marie C

Lee Young
Lillian Meng

 

 

 

 

 

 

 

C Grade
Club Champ

Winner

Peter Chen

Peter Chen  
Jerry Wu

Peter Chen  
Anna. D

Lillian Meng

Lillian Meng  
Joan Ronson

Runner Up

Kenny Lee

Kenny Lee  
Jason Yu

Jason Yu  
Joan Ronson

Jennifer Zheng

Shirley Murphy  
Jenny Metford

 

 

 

 

 

 

 

D Grade
Club Champ

Winner

Andy Yip

Andy Yip  
Joe Tang

Andy Yip  
Sarah Macdonald

Sarah Macdonald

Trudi Sullivan  
Claire Challis

Runner Up

Keng Lee

Peter Leong  
Carl Moore

Morris Irwin  
Trudi Sullivan

Trudi Sullivan

Eva To  
Fifi Tse

 

 

 

 

 

 

 

Masters
Handicap
Club Champ

Winner Competition

 

Jason Yu  
Paul hood

Dev Senthiya  
Lillian Meng

Jenny Chee  
Mandy Chin

 

Runner Up
Competition

 

Dev Senthiya  
Wong lap kwan

Simon Cheung  
Mandy Chin 

Dawn Lim  
Joan Ronson

 

Winner
Plate

 

Chris Nisbet  
Peter Leong

 

 

 

Runner Up
Plate

 

Steve Stanton Raymond Wong    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Handicap  
Club
Champ

Winner Competition

Steve Stanton

Kevin Ng  
Richard Phauv

Hong San Ly  
Jayana. D

Jayana D

Jayana D
Joan Ronson

Runner Up
Competition

Scott McKechnie

Steve Stanton Raymond Wong

Steve Stanton  
Dawn Lim

Tina Kuo

Tina Kuo
Mandy Hong

Winner
Plate

Paul Lee 

Soon Wong  
Kenny Lee 

John Luangco  
Shirley Murphy 

Fifi Tse

Eleanor Wilson
Claire Challis

Runner Up
Plate

Kenny Lee 

Chai Yeo  
Allan Murphy 

Thye Wong  
Mandy Hong

Trudi Sullivan

Jenny Metford
Fifi Tse 

Club Champs 2005 Results

    Mens Single Mens Doubles Mixed Doubles Womens Single Womens Doubles
A Grade
ClubChamp
Winner Nick Monahan Nick Monahan
Ian Coldstream
     
Runner Up Chris Joe        
             
B Grade
ClubChamp
Winner Kim Calvert Chris Nisbet
Leon Wee
Kim Calvert
Anne Marie. C
Kitty Long Steffi Thies
Glenys Wong
Runner Up Michael Tang     Anne Marie C  
             
C Grade
ClubChamp
Winner William Chin Eddy Fan
Jian Li
Soon Wong
Glenys Wong
Kitty Long Glenys Wong
Kitty Long
Runner Up Soon Wong     Dawn Lim  
             
D Grade
Club
Champ
Winner Richard Mar Richard Mar
Peter Hon
  Jess Hayward Jess Harward
Kirsten Meijer
Runner Up Peter Hon     Lilliam Meng  
             
Masters
ClubChamp
Winner

 

  Chai Yeo
Jason Yu
Steve Stanton
Mandy Chin
  Jenny Metford
Lillian Meng
             
Handicap
ClubChamp
Winner  Eddy Fan Steve Stanton
Hong San Ly
Steve Stanton
Mandy Chin
Dawn Lim Jo Bell
Trudi Sullivan
Runner Up Jian Li     Trudi Sullivan  
Club Champ 2004 Results

 

 

Mens Single

Mens Doubles

Mixed Doubles

Womens Single

Womens Doubles

A Grade
Club

Champ

Winner

Shinichi Iwasa

Kelvin Ngim

Andrew Metford

 

 

 

Runner Up

Chris Joe

Shinichi Iwasa

Kevin Hsu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B Grade
Club

Champ

Winner

Viraf Vazifdar

Hon Tran

Viraf Vazifdar

Hon Tran

Lee Young

Carmen King

Angela Wagner

Lee Young

Runner Up

Shinichi Iwasa

Kevin Hsu

Shinichi Iwasa

Darren Liu

Angela Wagner

Grace Liu

Carmen King

Yvonne Yap

 

 

 

 

 

 

 

C Grade
Club

Champ

Winner

Soon Wong

John Macdonald

Mitchell Wright

Soon Wong

Glenys Wong

Kitty Long

Dawn Lim

Dawn Amon

Runner Up

William Chin

Jian Li

George Chen

John Macdonald

Dawn Lim

Jess Hayward

Glenys Wong

Shirley Murphy

 

 

 

 

 

 

 

D Grade
Club

Champ

Winner

Kumar Baliah

Hussein Shawani

Kumar Baliah

Peter Arthur

Jess Hayward

Jess Hayward

Jess Hayward

Kirsten Meijer

Runner Up

Hew Choy San

Hew Choy San

Wong Lap Kwan

Ivan Williams

Maggie Chen

Kirsten Meijer

Maggie Chen

Mandy Chin

 

 

 

 

 

 

 

Masters
Handicap
Club

Champ

Winner

Competition

 

Jason Yu

Paul hood

Dev Senthiya

Lillian Meng

Jenny Chee

Mandy Chin

 

Runner Up
Competition

 

Dev Senthiya

Wong lap kwan

Simon Cheung

Mandy Chin 

Dawn Lim

Joan Ronson

 

Winner
Plate

 

Chris Nisbet

Peter Leong

 

 

 

Runner Up
Plate

 

Steve Stanton Raymond Wong    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Handicap

Club
Champ

Winner

Competition

Hon Tran

Andrew Metford

Kumar Baliah

Hon Tran

Carmen King

Carmen King

Kitty Long

Shirley Murphy

Runner Up
Competition

Viraf Vazifdar

Brian Mudford

William Chin

Viraf Vazifdar

Shirley Murphy

Kity Long

Carmen King

Vivien Lo

Winner
Plate

Andrew Metford 

 

 

 

 

Runner Up
Plate

Malcolm Cambridge 

 

 

Club Champs 2003 Results

 

 

Mens Single

Mens Doubles

Mixed Doubles

Womens Single

Womens Doubles

A Grade
Club

Champ

Winner

Robert Batty

Ian Coldstream

Chris Honeybun

Ian Coldstream

Carmen King

Carmen King

 

Runner Up

Chris Joe

Hon Tran

Dean Hellyer

Viraf Vazifdar

Yvonne Yap

 

 

 

 

 

 

 

 

B Grade
Club

Champ

Winner

Hon Tran

Hon Tran

Viraf Vazifdar

Viraf Vazifdar

Carmen King

Carmen King

Diana Fu

Jessica Fu

Runner Up

Steve Stanton

Steve Stanton

Chris Nisbet

Steve Stanton

Kim Gardner

Yvonne Yap

Yvonne Yap

Carmen King

 

 

 

 

 

 

 

C Grade
Club

Champ

Winner

Alan Wong

Steve Hunt

Soon Wong

Steve Hunt

Dawn Lim

Teresa Tang

Teresa Tang

Vivian Tang

Runner Up

Soon Wong

Alan Wong

Dev Senthiya

Dev Senthiya

Dawn Macleod

Jo Bell

Dawn Macleod

Dawn Lim

 

 

 

 

 

 

 

D Grade
Club

Champ

Winner

Jian Li

George Chen

Jian Li

Kwan Young

Jess Hayward

Jess Hayward

Louisa Forde

Vivian Tang

Runner Up

Kwan Young

Kwan Young

John Tran

Justin Zuo

Vivian Tang

Vivian Tang

Jess Hayward

Kirsten Meijer

 

 

 

 

 

 

 

Masters
Handicap
Club

Champ

Winner

 

 

Steve Stanton

Jobic Wong

Chris Nisbet

Peony Yeung

 

Julie Mudford

Mandy Chin

Runner Up

 

Alan Wong

Steve Hunt

Simon Kwong Wai

Margaret Kuo

 

Margaret Kuo

Vivien Lo

 

 

 

 

 

 

 

Handicap

Club
Champ

Winner

Competition

Hon Tran

Hon Tran

Jian Li

Ken Leong

Kim Gardner

Carmen King

Carmen King

Vivian Tang

Runner Up
Competition

Steve Stanton

Steve Stanton
Jason Wong

Hon Tran

Chau Tran

Kim Gardener

Kim Gardner

Jess Hayward

Winner
Plate

William Chin

 

 

 

 

Runner Up
Plate

Stanley Ung